Slovníček a vysvětlení pojmů (PENZE)

19.01.2024
  • Pilíře penzijního systému České republiky.
  • Nejčastěji používané pojmy a termíny v souvislosti s penzijním systémem, spořícími penzijními produkty.


Pojmy jsou řazeny abecedně.


Částečné odbytné – účastník si může zažádat o jednorázovou výplatu části naspořených peněz z penzijního fondu, (například: 1/3 příspěvků klienta včetně zhodnocení v roce jeho 18. narozenin. Podmínkou je spoření minimálně 120 měsíců.) Tento výběr podléhá dalším podmínkám dle zákona.

Daňový odpočet (někdy také Daňová úleva) – forma daňového zvýhodnění, které umožňuje snížit základ daně. Maximální roční daňová úleva u doplňkového penzijního spoření (a také transformovaných fondů) činí 3 600 Kč při měsíční úložce 3 000 Kč.

Doplňkové penzijní spoření (DPS) – dobrovolné spoření na penzi v účastnických fondech v rámci III. pilíře s možností státního příspěvku, příspěvku zaměstnavatele a daňového odpočtu. 

Důchodové pojištění – z důchodového pojištění se vyplácí státní důchod (starobní, invalidní, vdovský/vdovecký, sirotčí). Spolu s nemocenským pojištěním tvoří součást sociálního zabezpečení. Je povinné.

Důchodové připojištění – nesprávný výraz pro penzijní připojištění.

Důchodové spoření – II. pilíř české důchodové reformy, platný od 1/2013 do 12/2015. Jeho účastníci si sem mohli ukládat 2 % z vlastní hrubé mzdy a k nim obdrželi 3 % od státu.

Inflace – nárůst všeobecné cenové hladiny u služeb a zboží, a to v rámci určitého časového období. Jednoduše nám říká, o kolik procent zhruba vzrostly ceny oproti předchozímu období (potravin, služeb, pohonných hmot, nájemného, ...)

Invalidní penze – postupná výplata všech naspořených prostředků v případě přiznání invalidity III. stupně účastníkovi spoření bez ohledu na jeho věk, ale s podmínkou minimálně 3 let spoření. 

Investiční strategie – způsob, jakým penzijní společnost investuje prostředky účastníků. Penzijní společnosti nabízejí několik účastnických fondů s odlišnou investiční strategií... od "opatrné" (tzv. konzervativní) po "odvážnou" (tzv. dynamickou).

Jednorázové vyrovnání (výplata) – výplata naspořených a zhodnocených prostředků na základě žádosti účastníka. Podmínky určuje zákon (hlavně pro danění či osvobození od srážkové daně).

Likviditamožnost přeměnit investované peníze (např. ve fondu) na hotové peníze (např. na bankovní účet). Čím je likvidita vyšší, tím rychleji a s nižšími náklady lze investici zpeněžit.

Odbytné – částka, kterou účastník obdrží v případě předčasného ukončení smlouvy DPS nebo PP před vznikem nároku na ostatní typy dávek. Nárok na výplatu odbytného vzniká po odspoření alespoň 24 měsíců, respektive 12 měsíců u transformovaného fondu.

Penzijkohovorový výraz pro doplňkové penzijní spoření (DPS) či penzijní připojištění (PP).

Penzijní/důchodový systém způsob, jakým stát zajišťuje financování a výplatu penzí svým občanům. V ČR se skládá ze dvou pilířů – I. (státní důchod placený z povinného důchodového pojištění) a III. (dobrovolné doplňkové penzijní spoření a transformované fondy bývalého penzijního připojištění).

Penzijní plán – každá penzijní společnost stanovuje pro své fondy Penzijní plány. Jedná se o veřejně přístupné dokumenty... příspěvkově definovaný plán, ve kterém jsou stanoveny zejména druhy penzí a ostatních dávek z PPSP, podmínky nároku na dávky PPSP a jejich výplatu, způsob výpočtu dávek, důvody vypovězení PPSP, výše příspěvků, podmínky odkladu nebo přerušení placení příspěvků, postup při neplacení, opoždění nebo nesprávném placení příspěvků.

Penzijní připojištění (PP) jedna z forem dobrovolného spoření na penzi se státním příspěvkem v rámci III. pilíře s možností státního příspěvku a daňového odpočtu. Od roku 2013 ze zákona nahrazeno pro nové zájemce doplňkovým penzijním spořením (DPS). Naspořené prostředky jsou v současné době uložené v tzv. Transformovaných fondech u penzijních společností.

Pozůstalostní penze – nárok na výplatu naspořených prostředků, který vzniká obmyšleným osobám za předpokladu, že účastník spoření uhradil alespoň 36 měsíců.

Předčasný důchod – odchod do důchodu před dosažením státního důchodového věku za podmínky splnění potřebné doby pojištění, která činí minimálně 35 let včetně náhradních dob. Předčasný důchod je spojen s krácením výměry státního důchodu. více zde

Předdůchod – pravidelná penze, vyplácená měsíčně z naspořených finančních prostředků v DPS, po dobu nejméně 2 let před dosažením důchodového věku. Za účastníka platí stát zdravotní pojištění. Nezaměňujme předdůchod s předčasným důchodem. Předdůchod je vyplácen z vlastních úspor klienta v doplňkovém penzijním spoření u penzijní společnosti, nejde o státem vyplácený důchod.

Příspěvek od zaměstnavatele zaměstnavatel může zaměstnanci přispívat v rámci jeho spoření (DIP, PP, DPS). Příspěvek do výše 50 000 Kč ročně nepodléhá platbě sociálního ani zdravotního pojištění a veškeré příspěvky jsou zároveň daňově uznatelným nákladem firmy.

Starobní penze – postupná výplata všech naspořených prostředků z penzijního připojištění, doplňkového penzijního spoření nebo DIP po dosažení věku 60 let a doby spoření v délce minimálně 5 let dle zvolené frekvence a doby výplaty. Smlouvy podléhají aktuálním podmínkám daným zákonem.

Státní příspěvek příspěvek ze státního rozpočtu ve prospěch účastníka penzijního spoření v rámci III. pilíře.

Transformovaný fond (TF) součást III. pilíře penzijního systému. Transformované fondy vznikly transformací penzijních fondů původního penzijního připojištění v roce 2012. Od roku 2013 došlo k nahrazení penzijního připojištění (PP) doplňkovým penzijním spořením (DPS).

Účastnické fondypenzijní fondy, ve kterých spoří účastníci doplňkového penzijního spoření v rámci III. pilíře důchodového systému. Fungují od roku 2013.

Výsluhová penze – částečná výplata naspořených prostředků z transformovaných fondů (smlouvy penzijního připojištění), kterou je možno získat po 15 letech spoření.