Nájem vs. Hypotéka

06.09.2024
  • "Mám zůstat v nájmu, nebo si koupit něco svého a kdy?" Odpověď na tuto otázku je pro každého jiná. Pojďme se podívat na výhody na obou stranách.
  • Výhody vlastního bydlení - 7 důvodů, proč si pořídit vlastní bydlení včas.
  • Výhody nájemního bydlení.
  • Téma mezigeneračního majetku.

Výhody vlastního bydlení - 7 důvodů proč si pořídit vlastní bydlení včas

1. Cena nájemního bydlení. Předpokládaný trend je, že ceny nájmů nadále porostou. Dle pozorování a zkušeností ze západní Evropy bude tedy levnější nemovitost vlastnit, než být v nájmu. Zvláště ve zralejším věku.

2. Splácení hypotečního úvěru - čím dříve, tím lépe? Je snazší hypotéku splácet v produktivním věku, než doplácet zbývající část úvěru ve stáří. Navíc můžete pracovat s délkou splatnosti, tedy s výší měsíční splátky. Nastavíte si nejdelší možnou dobu splatnosti a tím rozložíte celkovou splatnou částku do více splátek, tedy fixní (nutné) měsíční výdaje budou nižší. Tím je i nižší riziko pro vás, že v nepříznivých časech vás budou splátky nepříjemně ovlivňovat. Můžete hned namítnout - čím déle splácím, tím více peněz celkově bance zaplatím... Jak využít výhody dlouhé splatnosti úvěru a zároveň zbytečně nepřeplatit na úrocích si řekneme v článku: Model předčasného splacení. 

3. Rozdíl ve finálním výsledku. Když platíte nájem, tak nemovitost pouze používáte a prakticky se tak jedná o peníze, které jdou čistě do spotřeby. Když splácíte hypotéku, s každou další splátkou se stáváte z větší a vetší části vlastníkem nemovitosti + nemovitost používáte. Z tohoto úhlu pohledu se jedná o investici do své budoucnosti. 

4. Dostupnost hypotečních úvěrů. V západní Evropě je čím dál tím obtížnější hypotéku získat. Na českém hypotečním trhu to dnes jde relativně jednoduše. Regulace hypotečního trhu se v průběhu času mění, jsou doby, kdy jsou pravidla pro získání úvěru benevolentnější. Také jsou doby, kdy banky ať už na základě své analýzy, nebo na základě doporučení České národní banky, pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů zpřísňují. 

5. Ceny nemovitostí na trhu. Obecným předpokladem je, že prodejní ceny nemovitostí se budou v průběhu času zvyšovat. Ne vždy to bude tak skokové a hmatatelné, jako tomu bylo v letech 2017-2022, ale trend je dlouhodobě rostoucí.

6. Vliv inflace. Peníze v průběhu času ztrácí svou hodnotu. Obecný termín pro tento jev je inflace... služby a věci jsou dražší. Zatímco penězům v hotovosti, nebo na běžném účtu škodí, tak v případě úvěru pomáhá. Inflace totiž snižuje váš dluh, zlevňuje úvěr. Dlouhodobě je ze strany ČNB inflace cílená na 2% úroveň. Není tomu tak dávno, co byla inflace dokonce vyšší, než sazby hypoték.

7. Hodnota nemovitosti. Nemovitost je nejen vaším domovem, jistotou, ale zároveň součástí Pyramidy majetku. Obvykle svou hodnotu uchovává či postupně zvyšuje. Když by se něco velmi nečekaného stalo, máte možnost ji prodat, a to i v případě, že na nemovitosti je zástavní právo smluvní spojené s hypotečním úvěrem.


Výhody nájemního bydlení

Hlavní výhodou mobilita. Pokud vaše současná životní situace napovídá, že vás čeká stěhování např. za prací, za studiem, nebo zkrátka ještě nejste rozhodnuti, že se na daném místě chcete usadit, tak výměna nájemního bydlení za jiné nájemní bydlení třeba o 100 km dál je mnohem pohodlnější varianta, než prodej a nákup nemovitosti. 

O nemovitost se stará její vlastník. A to i v případě bytů. Tedy starosti s údržbou a renovacemi rozsáhlejší povahy jsou starostí majitele nemovitosti. Stejně tak daň z nemovitosti. Jako nájemce zpravidla řešíte pouze drobné provozní náklady např. prasklou žárovku, nebo vybavení, které je čistě vaše.

Nájemní bydlení je též dobrou alternativou, pokud chcete svou situaci s bydlením řešit rychle, nebo pokud potřebujete ještě získat čas na přípravu pro realizaci vlastního bydlení.  


Mezigenerační majetek

V České republice není typičtější představitel mezigeneračního majetku, než jsou nemovitosti. Dědí se a předávají z generace na generaci. Někdy se na chvíli přesunou do finanční podoby, ale velmi často se vrací zpátky do podoby nemovité. Například vnoučata prodají byt po prarodičích a následně použijí tyto peníze jako základ - vlastní zdroje pro své budoucí bydlení. Případně nemovitosti zachovají a tento rodinný majetek ještě obohatí. Napadlo vás, že příjem z pronájmu takovéto zděděné nemovitosti je nejen příjemným pasivním příjmem, ale také se u většiny institucí započítává do bonity, tedy vám banka tento příjem uzná při hodnocení žádosti o váš vlastní hypoteční úvěr?