Invaze na Ukrajinu... ekonomika a lidé v ČR
9.5.2022
Česká národní banka používá dostupné nástroje pro krocení neustále rostoucí inflace. Podrobnosti může načíst na oficiálním webu, odkaz zde: ČNB musí dál krotit inflaci i v prostředí zvýšených nejistot.
"Bankovní rada zvýšila na svém květnovém zasedání dvoutýdenní repo sazbu na 5,75 %. Toto rozhodnutí se opírá o jarní makroekonomickou prognózu ČNB a je reakcí na dlouhodobé a vlivem vypuknutí války na Ukrajině ještě dále zesilující inflační tlaky. Inflace během nadcházejících měsíců vzroste až k 15 % a po zbytek letošního roku se bude nacházet na dvouciferných hodnotách. To bude odrážet pokračující zdražování plynu a elektřiny pro domácnosti, další zrychlení růstu cen potravin a přetrvávající vysokou jádrovou inflaci." úvodní citace z článku. Do budoucna jsou prognozy optimistické: "Inflace bude v důsledku uvedených vlivů kulminovat na přelomu letošního jara a léta, kdy se přiblíží 15 %. Následně začne zvolňovat, neboť se zmírní růst dovozních cen i produkčních nákladů a postupně oslabí globální inflační tlaky. Vedle toho se v čím dál větší míře začne projevovat stabilizující vliv dosavadního zpřísňování měnové politiky skrz domácí poptávku. Růst cen ve všech segmentech spotřebitelského koše tak ve druhé polovině letošního roku zpomalí. K poklesu inflace koncem roku 2022 povede i statistický efekt vysoké srovnávací základny z předchozího roku. Inflace klesne zpět na jednociferné hodnoty začátkem roku 2023 a na jeho konci se vrátí do blízkosti 2% cíle."
"Česká ekonomika čelí souběhu mimořádně silných inflačních tlaků, které se promítají do eskalujícího a plošného cenového růstu. Inflace rychle překonává dlouholetá maxima. Na růst spotřebitelských cen přitom tlačí především rostoucí náklady tuzemských firem. Dopad nákladových tlaků je posilován růstem ziskových marží výrobců, prodejců a poskytovatelů služeb. To firmám umožňuje dosud solidní domácí poptávka, přetrvávající slušná příjmová situace a koupěschopnost českých domácností."
"Ekonomický růst letos výrazně oslabí z důvodu prudkého cenového růstu, zvolnění růstu zahraniční poptávky a zhoršení všeobecného sentimentu na pozadí války na Ukrajině. Hluboký pokles reálných mezd potáhne dolů i kupní sílu domácností, přestože jejich nominální příjmy budou posíleny dalším snížením daně z příjmů, valorizacemi důchodů, rozšířením poskytovaných příspěvků na bydlení a dalších dávek. Rodinné rozpočty budou nicméně čelit plošnému a citelnému zdražování. K udržení životního standardu proto budou mnohé domácnosti využívat i zbývající část finančních prostředků, nuceně odložených stranou během pandemie. Brzdou při utrácení příjmů a úspor v obavě ze ztráty jejich kupní síly bude pokračující nárůst úrokových sazeb a snížený spotřebitelský apetit."
21.3.2022
Ještě jsme se pořádně nevzpamatovali z covidové krize a už je jasné, že v důsledku války na Ukrajině budou naše rozpočty opět podrobeny zkouškám odolnosti. O tom, že se každému z nás zvýší náklady slyšíme na každém kroku... dá se teď vůbec něco dělat? Ano!
- ZKONTROLUJTE SI SVÉ VÝDAJE... vyplatí se investovat svůj čas a roztřídit si vlastní výdaje na ty, které jsou nezbytné, nedá se s nimi hnout (fixní či mandatorní) a na ty, které se dají posunout (variabilní, zbytné). Nechcete pracovat s pouhým pocitem "myslím si, že..". Chtějte vědět a chtějte mít kontrolu nad svým rozpočtem. Z každého pocitového zmatku vzniká nejistota a strach. Pojmenujte položky svého rozpočtu, sledujte v průběhu měsíce či dvou své výdaje na denní bázi - získáte kontrolu a relevatní fakta. Třeba zjistíte, že se obáváte zbytečně, že máte možnost výdaje dočasně omezit, aniž by to znamenalo existenční riziko, nebo zjistíte, že v případě nárůstu cenové hladiny budete muset situaci řešit a dostanete to nejdůležitější... čas pro to řešení najít dříve, než vás "kousne do pozadku".
- PROVĚŘTE SVÉ NÁSTROJE, KTERÉ POUŽÍVÁTE... V rámci kontroly výdajů zajisté narazíte i na produkty finančního trhu, které používáte od běžného účtu, majitelé automobilů mají minimálně povinné ručení, ... po úvěrové produkty či spořící / investiční nástroje. Důležité je slovo nástroje. Jsou to vaše nástroje pro řešení vašich potřeb či cílů. Musí pracovat pro vás! Při finanční analýze se vždy klientů ptám k čemu konkrétní nástroj má sloužit, a pak kontroluji, zda-li nastavení produktu odpovídá potřebám a požadavkům klienta a zda je to ze současné nabídky na finančním trhu ten nejvýhodnější a nejkvalitnější možný nástroj pro cíl klienta. Dejte si pozor na duplicity... divili byste se kolik lidí platí dvakrát za stejnou věc. Buďte přísní... chtějte jen ten nejlepší poměr "cena/výkon". Je třeba hlídat jak podmínky daného produktu (kvalitu pro mne jako klienta), tak i cenu (poplatky).
- HLEDEJTE PŘÍLEŽITOSI... promyslete alternativy pro případ, že byste byli okolnostmi donuceni změnit práci, či zvýšit přijem. Doporučuji se při této úvaze držet postoje "vím, že alternativu a možnost mám." Tedy otázka do diskuse nezní: Existuje pro mne vůbec nějaká možnost? Naše mysl má tu prazvláští schopnost v důsledku únavy či stresu rovnou odpovědět: ne, nic nevidím. Polože si otázku: Jaké možnosti mám? A trvejte na postoji, že tyto možnosti prostě jsou, jen je zapotřebí, najít ty nejlepší pro mne.
Toto jsou první kroky, které můžeme všichni udělat hned teď.
Odkaz na rozhovor s guvernérem České národní banky Jiřím Rusnokem.
TÉMA INFLACE
"Nejenom, že tady máme postcovidový syndrom ve spojení s různými nabídkovými poruchami v ekonomice, které se připojily již k předtím déle vznikajícím inflačním tlakům, tak ještě navíc tady máme válečný konflikt, nedaleko našich hranic, takže bude to z pohledu inflace samozřejmě znamenat, že vrchol té inflace nebude tam, kde jsme ho očekávali, někde kolem 10%. "Zároveň to znamená, že dojdeme na vyšší úroveň, tak budeme s ní klesat delší dobu, než jsme si mysleli. Je jasné, že ta vyšší inflace se nám propíše i do příštího roku." "Současná čísla jsou vyvolána v zásadě externími neekonomickými šoky." Dále guvernér hovoří o intervencích, které Česká národní banka již podnikla, souvislostech a situaci ohledně ropy. "Vidíme, že nic neroste do nebe takříkajíc, žádný strom, a takhle by to mělo být i do budoucna. My tu inflaci samozřejmě zvládneme, tak jako se zvládly i ty minulé epizody, které už jsou hodně hodně dávno a byly vyvolány i jinými faktory."
"...z mého pohledu samozřejmě jsme v učitém dilematu, vzhledem k tomu, že tady máme riziko dalšího ještě stupňování stupňování té inflační vlny, toho tlaku, který ale přichází teď evidentně zejména z vnějšího prostředí, je to tlak toho typu, na který centrální banka svojí běžnou měnovou politikou minimální dosah, nebo žádný. Vedle toho asi cítíme, že tady je ohrožen ekonomický růst na tento rok minimálně, takže určitě to budeme velice pečlivě zvažovat a souhlasím s tím, že v tuto chvíli to není o nějakém zásadnějším zvyšování úrokových sazeb..."
TÉMA STAGFLACE
"Výhled růstu se zhoršuje a výhled cenový se zhoršuje bohužel také ve smyslu zvyšování cen, ale nemyslím si, že by to byla ta stagflace, kterou třeba pamatujeme z historie ze 70. let, .... tam byly skutečně poptávkové problémy,.... ekonomika je nastartovaná na solidní růst, jde o tu obnovu vlastně po covidové krizi, takže ty interní síly poptávkové, růstové, jsou výrazné a myslím si, že jakmile se odbourají ty hlavní příčiny té inflace, které tedy teď jsou evidentně spojené s těmi surovinami a částěčně ještě s těmi poruchami dodavatelských řetězců po covidu, v solidní formě. Já si nemyslím, že by ta stagflace měla být nějakou delší perspektivou pro evropskou nebo českou ekonomiku." "Je teď jasné, že je tady vysoká míra rizika, že ten růst bude o hodně nižší, než jsme si do nedávna mysleli."
DOPADY NA ČESKÉ DOMÁCNOSTI
"Inflace je strašně nepříjemná a škaredá v tom, že je to takové nelegitimní zdanění nás všech." "Samozřejmě, že z povahy věci to víc dopadne na ty, kteří už dnes mají méně, než na ty, které mají přebytky svého běžného rozpočtu." Guvernér dále vyjádřil víru v to, že česká společnost je jako celek dostatečně robustní a bohatá, že si s touto situací poradí i za pomoci solidárních mechanismů, které už do jisté míry běží. "Samozřejmě komplikace to bude zejména pro veřejné finance."
SÍLA ČESKÉ KORUNY, její oslabení a aktuální posilování.
Guvernér připomněl deklaraci, že jsou připraveni zasáhnout a provést další intervence v případě že by mělo docházet k výraznému oslabení koruny z důvodu nervozity na trhu. "...fundamenty české ekonomiky se zase tak výrazně nemění ve vztahu k okolí, ano, všichni budeme nějak zasaženi, jak jsme si řekli, letos pravděpodobně oslabením toho ekonomického růstu, ale to se týká nejnom nás, to se týká i toho našeho relevantního okolí, takže pokud nedojde k nějakému zásadnímu šoku na lini euro - dolar, a nebo něčemu dalšímu, co by mělo výrazný vliv na tu korunu, tak si myslím, že není důvod k oslabování, naopak by měla ta koruna postupně mírně posilovat."
Další témata: finanční gramotnost, kryptoměny.
12.3.2022
ČNB zvyšuje sazbu proticyklické kapitálové rezervy
Titulek, který v mnohých z nás vyvolá spíše neurčité představy a přivede na otázku... týká se mne to vůbec?
Co to vlastně je ta Proticyklická kapitálová rezerva?
Pojďme si přeložit tento pojem do lidštiny...
Mám se obávat a jako klient (běžný člověk, spotřebitel, podnikatel,...) nějak reagovat?
Jak tento krok České národní banky souvisí s nedávným vymezením se ČNB a ČBA vůči dezinformacím?
Vysvětlení pojmu v kontextu běžného spotřebitele
- PROTICYKLICKÁ... jak mnozí z nás vnímají, ekonomika a hospodářství neběží stále stejně. Jsou doby, kdy je tzv. růst a kdy naopak dochází ke zpomelní. Středoškolské učebnice ekonomiky praví, že obecně můžeme popsat 4 fáze hospodářského cyklu: 1. krize (pokles), 2. deprese (dno), 3. oživení (expanze) a 4. naše nejoblíbenější - konjuktura (vrchol). Jedná se o naprosto běžný, opakující se proces. Slovo "proticyklická" můžeme tedy v tomto slovním spojení chápat jako plánované, cílené působení, které omezuje dopad nepohodlných jevů, které přirozeně přichází s druhou fází hospodářského cyklu.
- KAPITÁL... záleží na kotextu v jakém je toto slovo použité, zda-li vám jej řekne ekonom, podnikatel, představitel banky, akademik, sociolog,... my jej pro zjednodušení uchopíme obecně jako "zdroje, které mám k dispozici a mohu je použít".
- REZERVA... zásoba, záloha. Prostředky určené pro použití v budoucnu v případě potřeby.
Výše proticyklické kapitálové rezervy, objem těchto prostředků má přímý vliv na to, kolik má banka k dispozici na okamžitou výplatu vkladů a na poskytnutí dalších úvěrů např. hypoték.
Česká národní banka uvádí, že primárním cílem tohoto nástroje je "... zvýšit odolnost bankovního sektoru vůči cyklickým rizikům spojeným s výkyvy v úvěrové aktivitě. Ze zvýšené odolnosti bankovního sektoru díky této rezervě mají prospěch jak vkladatelé, kteří svěřují své úspory bankám, tak i dlužníci, kteří budou mít v průběhu cyklu přístup ke stabilnější nabídce úvěrů."
Pro více podrobností můžete navštívit stránky ČNB: Proticyklická kapitálová rezerva - otázky a odpovědi.
Nechápejme prosím tento nástroj jako něco, co regulátor (v našem případě ČNB) používá pouze v době, kdy je na obzoru problém. Tento nástroj je trvale součástí finančního systému, má napomáhat k zodpovědnému chování obchodních bank v průběhu celého cyklu, banky plní minimální požadavky na kapitálové rezervy i v době expanze.
Proč právě od 1.4.2023? Jedná se o "hašení požáru", nebo o preventivní krok?
ČNB má povinnost stanovovat sazbu proticyklické rezervy každé čtvrtletí od doby, kdy byl tento nástroj zaveden do praxe evropskou směrnicí CRD IV (v ČR s účinností od 22.7.2014 dle zákona č. 135/2014 Sb.).
Tento krok já osobně vnímám jako důkaz, že ČNB využívá zkušeností, které má z minulosti a reaguje v předstihu na situaci, kdy se na trhu mohou potkat dva faktory. Prvním je nervozita a nejistota spotřebitelů, a tedy jejich zvýšená potřeba výběrů vkladů (tedy ČNB tímto tlačí na banky, aby na to byly připraveny, měly větší objem kapitálu). Druhým je situace hypotečního trhu v roce 2021 (tedy ČNB chce, aby dostupnost úvěrů pro spotřebitele, např. na financování vlastního bydlení, byla vyvážená i nadále). Připomeňme, že v roce 2021 poskytly banky nové hypotéky v hodnotě 368 miliard korun, což je meziročně o 70% více. Viz. Oficiální statistika nových úvěrů na bydlení v roce 2021, kterou ČNB vyhotovila a zveřejnila 31.1.2022.
Povinnost udržovat kapitálové rezervy podle toho, jak předepisuje ČNB mají všechny banky, rsp. všechny úvěrové instituce, které operují na území České republiky bez ohledu na to, zda jsou dohlíženy ČNB nebo zahraničním orgánem dohledu.
Souvislost s dezinformacemi aneb no remcálisti... moc nám všem nepomáháte...
Jak jsem již uvedla zvýšení sazby proticyklických kapitálových rezerv má z mého osobního pohledu dva hlavní důvody. ČNB ve své tiskové zprávě uvadí tři: současná pozice české ekonomiky ve finančním cyklu, rozsah naakumulovaných úvěrových rizik a vývoj jeho zranitelnosti.
Invaze na Ukrajinu vyvolala v každém z nás krom strachu a soucitu i přirozené obavy ohledně toho, jak se situace dotkne občanů v České republice, například nebude ohrožna stabilita finančního sektoru? Tyto přirozené obavy ještě více umocnila situace okolo Sberbank CZ.
Dezinformace je v poslední době často skloňovaný pojem. Prosím udržme chladnou hlavu a nervy na uzdě. Mnohdy v dobré víře varovat své blízké, můžeme uškodit. Český bankovní systém v tuto chvíli opravdu nejeví znaky, že by se blížil nějaký fatální kolaps.
9.3.2022 vydala Česká národní banka tiskovou zprávu: ČNB a ČBA se vymezují vůči dezinformacím. Screen této krátké tiskové zprávy přikládám níže:
Domnívám se, že ČNB nám v uplynulých týdnech dokázala, že má svou pověst schopného regulátora právem. Příkladem budiž situace, kdy ztráta důvěry klientů a následný "run on bank", který během několika málo dní položil Sberbank CZ.
Stručná definice pojmu run on bank z wikipedia:
V praxi díky regulační činnosti se klienti dostali ke svým vkladům ve velmi krátkém čase. V mém článku Sberbank 2022 můžete projít časovou posloupnost jednotlivých kroků, jejich realizaci a vlastně vám na to bude stačit jediný pohled na příspěvek, kde jsem s písemným souhlasem klientky zveřejnila její zpětnou vazbu ohledně fungování garančního systému vkladů.
Ať už z naprosto přirozené obavy, či cíleného záměru, podrývání důvěry ve stabilitu našeho českého finančního systému nám nikomu nepomůže. Je přirozené, že se vás téma peněz a stability finančního systému České republiky osobně týká a vyvolává ve vás potřebu reagovat. Je to přímo skvělé! Buďte aktivní! Zajímejte se, zjišťujte a aktivně pracujte se svými penězi. Pomůžete tím sobě i lidem okolo sebe. Začněte například tím, že prověříte stabilitu vlastní "pyramidy majetku" (viz. článek, který jsme zvřejnili s kolegou Ing. Petrem Svobodou na webu naší Školy finanční pohody P&P: Pyramida majetku - finanční gramotnost v praxi).
V článku, který jsme psali na konci roku 2020, zveřejněný 1.1.2021, se mimo jiné věnujeme nanejvýše aktuálním tématům jako je vliv inflace či garance na finančním trhu.
V případě, že si nebudete sestavením svého osobního finančního plánu zcela jistí, jsem vám k dispozici a ráda vám pomohu, projdu s vámi krok po kroku, zda jsou všechny opěrné pilíře pevné a na správných místech.